Kiedy zrobić badania prenatalne
BLOG
Przeczytaj także:
W czasie ciąży istotne jest wykonywanie wielu różnych badań, aby ocenić jej przebieg i określić stan zdrowia dziecka rozwijającego się w łonie matki. Istnieje wiele rodzajów takich badań, które są wykonywane z większą albo mniejszą częstotliwością w zależności od stanu ciąży oraz decyzji konkretnego lekarza. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat takich badań oraz terminów ich wykonania. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy szykować się na wizytę u lekarza, a przeprowadzone badanie upewni Cię co do stanu zdrowia dziecka i prawidłowego przebiegu ciąży.
Skorzystaj ze specjalnej oferty
Czym są badania prenatalne i na czym polegają?
Badania prenatalne to nic innego jak dokładne badania stanu dziecka jeszcze w łonie matki. Ich celem jest skuteczne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Warto wiedzieć, kiedy wykonać badania prenatalne w ciąży, aby odpowiednio szybko poznać stan dziecka i zastosować ewentualne środki zaradcze, leczenie albo zaplanować poród w konkretnym szpitalu siłami natury lub poprzez cesarskie cięcie. Istnieje wiele badań nieinwazyjnych z wykorzystaniem ultrasonografu oraz innych urządzeń, które są zupełnie bezpieczne dla matki i dziecka. Dostępne są również badania inwazyjne polegające na pobieraniu krwi, materiału łożyska lub wód płodowych. Najczęściej są one przeprowadzane, jeśli przesiewowe badania nieinwazyjne nie dają 100% pewności co do stanu dziecka i ryzyka wystąpienia u niego wad.
Kiedy zrobić badania prenatalne w czasie ciąży?
Kiedy zrobić badania prenatalne w 3 trymestrze? Wiele osób zastanawia się nad trzecim badaniem, którego optymalny czas to około 30 tydzień ciąży. Warto jednak pamiętać, że to dwa pierwsze badania są najważniejsze i pozwalają na odpowiednio szybką ocenę stanu dziecka, wykrycie ewentualnych wad i podjęcie środków zaradczych. Trzecie badanie zwykle ma charakter dodatkowy i dzięki niemu można skontrolować przebieg ciąży lub ocenić skuteczność stosowanego leczenia itp. Konkretny czas poszczególnych badań jest uzależniony w dużej mierze od wieku kobiety i jej historii medycznej.
Jaki jest koszt badań prenatalnych?
Każda ciężarna kobieta, której zależy na urodzeniu zdrowego dziecka, powinna mieć dostęp do prenatalnych badań kardiologicznych. Polegają one na osłuchaniu serca dziecka znajdującego się w łonie matki przy pomocy specjalnego stetoskopu elektronicznego, czyli ultrasonografu. Za prawidłową obsługę takiego sprzętu i przeprowadzenie badania odpowiada specjalista, jakim jest kardiolog prenatalny.