Przejdź do treści

Co dają badania prenatalne?

BLOG

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Istotne jest zadbanie nie tylko o własne zdrowie i samopoczucie, ale również o stan zdrowia dziecka, które rozwija się w łonie matki. Można to zrobić na wiele sposobów, ale jedną z ważniejszych spraw jest przeprowadzenie szczegółowych badań nienarodzonego potomstwa. Dzięki nim można uzyskać wiele cennych informacji na temat jego zdrowia, prawidłowego rozwoju czy też ewentualnych problemów, których szybkie wykrycie daje dużą szansę na prawidłowe wyleczenie, poród bez komplikacji i urodzenie zdrowego dziecka. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat badań prenatalnych i korzyści związanych z ich wykonaniem.

Co to są badania prenatalne w ciąży?

Przede wszystkim należy pamiętać, że badania prenatalne dzielą się na nieinwazyjne (przesiewowe) oraz inwazyjne. Zwykle badania przesiewowe nie dają 100% pewności co do stanu zdrowia dziecka, a ich celem jest oszacowanie ryzyka narodzin dziecka obarczonego wadą genetyczną. Zwykle badania takie polegają na stosowaniu ultrasonografów i innych urządzeń, które są bezpieczne dla matki i dziecka. Jeśli chodzi o badania inwazyjne, to konieczne jest pobranie próbki biologicznej od płodu (krew, wody płodowe, materiał łożyska itp.). Są one związane z pewnymi zagrożeniami, ale z drugiej strony zapewniają o wiele dokładniejsze rezultaty pozwalające na zaplanowanie odpowiedniego leczenia i zastosowanie różnych środków zaradczych.

Badania prenatalne - jak się przygotować do nich?

W przypadku badań nieinwazyjnych nie jest potrzebne żadne specjalne przygotowanie, ale warto zapytać o to lekarza. Czasami w przypadku badania USG lekarz może poprosić o przyjście z pełnym pęcherzem moczowym. W tym celu należy napić się większej ilości wody. Dodatkowo lekarz może poprosić, aby przed badaniem nie spożywać posiłków, które powodują zaleganie większej ilości gazów w jelitach. Jeśli chodzi o pobieranie krwi, to istotna może być pora tego badania oraz czas od ostatniego posiłku zjedzonego przed badaniem. Zwykle badania inwazyjne nie wymagają większych przygotowań. Najczęściej konieczne jest opróżnienie pęcherza moczowego.

Korzyści związane z badaniami prenatalnymi

Wiele osób zastanawia się nad tym, co dają badania prenatalne. Przede wszystkim dzięki tego rodzaju badaniom rodzice uzyskują cenne informacje na temat prawidłowego rozwoju ich dziecka. W przypadku braku wykrycia nieprawidłowości powoduje to mniejszy stres i troskę o stan zdrowia nienarodzonego dziecka, co jest istotne w przypadku kobiety w ciąży. W przypadku wykrycia zaburzeń można za to dowiedzieć się o nich na tyle wcześnie, aby ustalić dalsze, postępowanie, leczenie czy też określić, czy potrzebne będzie cesarskie cięcie albo poród siłami natury. Odpowiednio wczesne wdrożenie i zaplanowanie leczenia znacznie zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka, które będzie rozwijało się prawidłowo. Jeśli więc zastanawiasz się, co dają badania prenatalne, to jak widać zapewniają one wiele istotnych korzyści. Warto więc z nich skorzystać niezależnie od tego, czy przysługują badania refundowane, czy też płatne.

Dowiedz się więcej..