Przejdź do treści

Kardiologia prenatalna - co to jest?

BLOG

Branża medyczna przewiduje wiele różnych rodzajów badań płodów, czyli jeszcze nienarodzonych dzieci. Dzięki temu można dowiedzieć się wiele na temat ich rozwoju czy też ewentualnych problemów zdrowotnych, z którymi być może trzeba będzie się zmagać po narodzeniu. Badania takie pozwalają również na ocenę tego, czy ciąża przebiega prawidłowo. Nic więc dziwnego, że są one zlecane przez wielu lekarzy specjalistów. Jednym z przykładów bardzo ważnego badania jest kardiologia prenatalna. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat.

Co to jest kardiologia prenatalna?

Serce to bardzo ważny narząd ludzkiego organizmu, którego bicie można już usłyszeć, gdy dziecko znajduje się w łonie matki. Ocena stanu serca płodu jest bardzo ważnym badaniem, ponieważ dzięki niemu można określić, czy serce jest zbudowane prawidłowo oraz, czy jest ono odpowiednio wydolne. Wykonując takie badania, można upewnić się co do pomyślnego zakończenia ciąży i urodzenia zdrowego noworodka. Nawet w przypadku pojawienia się jakichś nieprawidłowości niezwiązanych z sercem, dziecku będzie można pomóc jeszcze przed porodem lub po jego narodzinach, pod warunkiem, że jego serce ma prawidłową budowę i działanie. Kardiolog prenatalny sprawdza również stan serca płodów w przypadku ciąży bliźniaczej. Dzięki temu będzie wiadomo czy istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem lub, czy pojawi się konieczność wykonania cięcia cesarskiego.

Dlaczego kardiologia prenatalna jest taka ważna?

Wady serca występują u człowieka średnio 8 razy częściej niż zespół Downa oraz 12 razy częściej niż wady związane z układem nerwowym. Nic więc dziwnego, że badanie serca płodu w ramach diagnostyki prenatalnej jest aż takie ważne. Można bowiem wcześnie wykryć różne problemy i odpowiednio na nie zareagować. Optymalnym okresem przeprowadzenia takiego badania jest 14-18 tydzień ciąży. Kardiologia prenatalna umożliwia upewnienie się, czy matka może bezpiecznie rodzić w sposób naturalny, czy też może konieczne będzie zastosowanie cesarskiego cięcia. Co więcej, dzięki uzyskanym informacjom i wynikom badania można podjąć decyzje odnośnie terminu porodu i szpitalu, w którym dziecko powinno się urodzić.

Co jeszcze warto wiedzieć o kardiologii prenatalnej?

Każda ciężarna kobieta, której zależy na urodzeniu zdrowego dziecka, powinna mieć dostęp do prenatalnych badań kardiologicznych. Polegają one na osłuchaniu serca dziecka znajdującego się w łonie matki przy pomocy specjalnego stetoskopu elektronicznego, czyli ultrasonografu. Za prawidłową obsługę takiego sprzętu i przeprowadzenie badania odpowiada specjalista, jakim jest kardiolog prenatalny.

Gdzie można przeprowadzić takie badania?

Jak widać, kardiologia prenatalna jest bardzo ważna dla zdrowia matki, jak i dziecka. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kobiet poszukuje możliwości wykonania takiego badania w odpowiednim momencie ciąży. Na szczęście w Polsce działa wiele placówek państwowych oraz prywatnych, które oferują badania tego rodzaju. Wystarczy poszukać informacji na ich temat w Internecie.

Dowiedz się więcej..