Przejdź do treści

Jak wyglądają badania prenatalne i jak się do nich przygotować?

BLOG

Badania prenatalne wykonywane są na coraz większą skalę. NFZ refunduje badania w określonych przypadkach, jednak kobiety mają również możliwość diagnostyki prywatnej, a także korzystając z różnego rodzaju programów finansowanych ze środków unijnych. Sprawdzamy, jak wyglądają badania prenatalne i jak się do nich przygotować.

Jak wyglądają badania prenatalne w ciąży?

Jak się robi badania prenatalne dodatkowe? Tutaj wiele zależy od ich rodzaju. Możliwa jest bowiem echokardiografia serca płodu, jeśli poprzednie badania prenatalne wykazały nieprawidłowości. Jest to szczegółowe USG, które pozwala na ocenę serduszka i układu krążenia. Tymczasem amniopunkcja polega na pobraniu próbki płynu owodniowego, na podstawie którego szczegółowo ocenia się ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. Jest to inwazyjne badanie prenatalne, które wykonuje się, jeśli pierwsze badanie prenatalne bądź test PAPPA-A wykazał nieprawidłowości. Ciężarna może także zdecydować się na badanie NIFTY, którego zadaniem również jest ocena, czy płód posiada wady genetyczne. Jest to badanie, które można wykonać jedynie prywatnie, a polega ono na pobraniu krwi matki. Jego skuteczność, tak jak w przypadku amniopunkcji, jest niemal stuprocentowa, jednak NIFTY jest badaniem nieinwazyjnym.

Jak się przygotować do badań prenatalnych? 

Przygotowanie zależy od tego, jak wyglądają badania prenatalne. Do pobrania krwi w przypadku jakiegokolwiek testu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie trzeba również być na czczo. Do USG prenatalnego również nie trzeba wielkich przygotowań, jednak dobrze jest pójść na badanie z częściowo pełnym pęcherzem, co ułatwi diagnoście ocenę obrazu płodu. Wystarczy wypić szklankę wody na około 15 minut przed badaniem. Kobieta może również zjeść przed badaniem coś słodkiego – cukier pobudzi płód, który będąc w ruchu, również łatwiej jest zbadać. Słodycze dobrze zjeść pół godziny przed USG – po tym czasie dziecko z pewnością otrzyma już zastrzyk glukozy.

 
Wykonywanie podstawowych, a w przypadku wykazania nieprawidłowości także dodatkowych badań prenatalnych jest bardzo istotne w kontekście ewentualnego leczenia płodu i skierowania matki do szpitala o odpowiednim stopniu referencyjności. 

Dowiedz się więcej..