Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji). Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
zamknij
Odszkodowanie należne i nienależne w przypadku kontuzji, wypadku dziecka w szkole, na treningu i po drodze   cz. 1
04 kwiecień 2014 |
Ekspert radzi

Odszkodowanie należne i nienależne w przypadku kontuzji, wypadku dziecka w szkole, na treningu i po drodze cz. 1

Czasem wzmożonych wydatków dla rodziców mających dzieci w wieku szkolnym, na które to składają się też składki z tytułu polisy ubezpieczenia, jest zdecydowanie miesiąc wrzesień. Często niestety rodzice nie zagłębiają się w szczegóły warunków takiego ubezpieczenia, po prostu opłacają składkę i tyle. I wszystko wydaje się być dobrze do czasu kiedy nie przydarzy się młodemu człowiekowi nic złego i nie rozpoczniemy procesu dochodzenia świadczenia.

Panuję opinia, że ubezpieczenie to ma charakter ubezpieczenia obowiązkowego, ale nie ma ono takiego charakteru!

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków(NNW) młodzieży szkolnej jest najczęściej zawierane w formie ubezpieczenia grupowego, a ubezpieczającym jest szkoła. W ubezpieczeniu tym, prawo do uzyskania świadczenia z zawartej umowy uzależnione będzie od tego czy dziecko uległo wypadkowi powodującemu skutki określone w ogólnych warunkach danej umowy.

Przyjrzyjmy się bliżej zakresowi polis szkolnych NNW

Przedmiotem ubezpieczenia dzieci i młodzieży są następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia powodujące trwały uszczerbek na zdrowiu lub w najgorszym wypadku śmierć dziecka.

Ubezpieczenie obejmuje wypadki, jakim młodzi ludzie mogą ulec w czasie nauki, w drodze do szkoły, a także w życiu prywatnym. W przeważającej większości ochrona ubezpieczenia odnosi się do nieszczęśliwych wypadków w zakresie całodobowym i ma charakter ogólnokrajowy.

Większość ofert ubezpieczycieli zawiera wyłączenia w odniesieniu do zdarzeń poza granicami kraju. Dlatego też rodzice, którzy mają zamiar zabrać dziecko na wyjazd zagraniczny, chcąc zapewnić mu ochronę ubezpieczeniową, powinni zawrzeć umowę rozszerzającą zakres terytorialny ubezpieczenia.

Należy również wiedzieć, że w standardowych ofertach funkcjonujących na rynku wypłata odszkodowania zamyka się tylko, w przypadku uszczerbku albo śmierci ubezpieczonego. Warto więc przed podpisaniem umowy ubezpieczenia zapoznać się z zakresem polisy. Najbardziej rozbudowane warianty mogą obejmować szereg dodatkowych opcji, między innymi zwrot kosztów leczenia w kraju i za granicą, przeszkolenie ubezpieczonego. Ochronę można rozszerzyć, poza nieszczęśliwy wypadek, o świadczenie na wypadek choroby nowotworowej czy też na wypadek śmierci przedstawiciela ustawowego(rodzica lub innego prawnie ustanowionego opiekuna).

Wyłączenia NNW ujęte w ogólnych warunkach ubezpieczenia

Wypłaty odszkodowania nie będzie, w przypadku kiedy, następstwa powstaną w wyniku spożycia alkoholu, narkotyków, usiłowania lub popełniania samobójstwa, jak i działań wojennych, czy też wyczynowego uprawiania sportu. Przy czym, za opłatą dodatkową, istnieje możliwość ubezpieczenia tego ryzyka, dlatego kiedy Twoje dziecko wykazuję dużą aktywność ruchową bądź uprawia wyczynowo dowolną dyscyplinę sportową, tym bardziej dokładnie sprawdź zakres ochrony, aby nie zdarzyła się sytuacja, gdzie w wyniku urazu doznanego podczas treningu wypłata świadczenia, nie będzie przysługiwała dziecku.

Przykład: 1

Dziecko gra w amatorskiej drużynie piłkarskiej, podczas meczu doznaje kontuzji - złamanie nogi.

W takim przypadku poszkodowany może ubiegać się o świadczenie z tytułu polisy NNW wykupionej w szkole. Wyłączeń, w tym zakresie w większości polis NNW nie ma. Poszkodowany może się też ubiegać o świadczenie z polisy NNW wykupionej przez klub. Od organizatora rozgrywek, klubu o odszkodowanie można ubiegać się jedynie w sytuacji, gdy zostanie wykazana jego wina i związek przyczynowy z przedmiotową szkodą. Jeśli wypadek i szkoda były naturalną konsekwencją ryzyka sportowego, wówczas odszkodowanie od klubu, czy też z policy OC, nie przysługuje. 

 

 

POPULARNE W DANEJ KATEGORII
Odszkodowanie należne i nienależne w przypadku kontuzji, wypadku dziecka w szkole, na treningu i po drodze   cz. 1
04 kwiecień 2014
Najważniejsze rzeczy na temat ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków, o których każdy rodzic, mający dziecko w wieku szkolnym powinien wiedzieć.
Zabawa na desce! Z żaglem czy z latawcem?
05 lipiec 2014
Sporty wodne to często kluczowy element letniego wypoczynku każdej sportowej rodziny. Planując letni wyjazd nad wodę, warto wziąć pod uwagę kite i windsurfing. Zobaczmy dlaczego.
Odszkodowanie należne i nienależne w przypadku kontuzji, wypadku dziecka w szkole, na treningu i po drodze cz. 2
04 kwiecień 2014
Najważniejsze rzeczy na temat ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków, o których każdy rodzic, mający dziecko w wieku szkolnym powinien wiedzieć.
dodaj komentarz
KOMENTARZE (1)
autor: Ryszard Oleski
Dziękuję za cenne informacje. Syn jest w podobnej sytuacji teraz, jesteśmy na etapie współpracy z firmą Advoco. Jestem dobrej myśli.
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
FACEBOOK
FACEBOOK
TWITTER
W GÓRE
Copyright © 2014 by spokido.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: pielecha.pl