Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji). Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
zamknij
A może szermierka?
01 kwiecień 2014 |
Polecane

A może szermierka?

Grupowo czy indywidualnie

W dzisiejszych czasach rodzice nie mogą narzekać na brak propozycji sportowo-rekreacyjnych dla swoich pociech. W każdym mniejszym i większym mieście znaleźć można zarówno kluby publiczne jak i prywatne oferujące najróżniejsze formy aktywności ruchowej dla najmłodszych. W naszym kraju prym wiodą gry zespołowe i to one cieszą się największą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Nie każdemu dziecku odpowiada jednak „praca na wspólny rachunek”. W takim przypadku pozostaje rozejrzeć się za dyscypliną indywidualną – karate, tańce towarzyskie, tenis...,a może szermierka?

Szermierka jest dyscypliną sportów walki, powszechnie uważaną jednak za bardzo snobistyczną, kojarzoną głównie z filmów, w których uprawiana jest przez „dzieci bogatych rodziców”. W rzeczywistości , jest sportem na tyle niszowym, że do osiągania wysokich wyników, nie są konieczne wysokie nakłady finansowe ze strony rodziców. Rzadko dochodzi więc do sytuacji, coraz częściej spotykanej w innych sportach indywidualnych (np. tenis), gdzie do najwyższych osiągnięć dochodzą dzieci, których rodziców stać na opłacanie kosztownych treningów na całym świecie oraz podróży na zawody, nie wspominając o sprzęcie.

Polska ma bardzo bogate tradycje szermiercze. Polscy szermierze należą do światowej czołówki, i przywożą medale z większości imprez mistrzowskich, w tym Igrzysk Olimpijskich – zarówno indywidualnie jak i drużynowo.  Precedensem jest fakt, że czołowi zawodnicy kończą często studia na prestiżowych kierunkach takich jak prawo, medycyna czy farmacja, podejmują pracę w zawodzie, kontynuując karierę sportową na najwyższym poziomie i wciąż odnosząc sukcesy. Powszechne jest również, że dobrze zapowiadający się zawodnicy otrzymują szansę studiowania na zagranicznych uczelniach np. w USA, dzięki stypendiom sportowym.

Zanim dojdziemy jednak do poziomu mistrzowskiego zacznijmy od początku…

W każdym większym mieście znajduje się kilka klubów szermierczych. Największą renomą cieszą się te przy Akademiach Wychowania Fizycznego, np. posiadający najlepsze zaplecze treningowe w Polsce, klub AZS AWF Wrocław – gdzie Twoje Dziecko będzie miało okazję trenować pod okiem medalistów Mistrzostw Polski, Europy, Świata, a nawet Igrzysk Olimpijskich. To na pewno będzie dla Niego dodatkową motywacją. Mniejsze kluby znajdują się jednak w większości miast - zapytaj o nie wuefistę Twojego Dziecka. Powinien być zorientowany w temacie - jeśli nie, na pewno znajdziesz takie informacje w internecie.

Najmłodsze dzieci, przyjmowane są na treningi już w wieku 5 lat. Początkowo treningi mają charakter ogólnorozwojowy, zabawowy. Duży nacisk kładzie się na zwinność, wyrabianie szybkości i przerzutności uwagi oraz orientację przestrzenną i koordynację ruchową. W wieku około 7-8 lat powoli wprowadza się ćwiczenia ukierunkowane, z użyciem dziecięcych broni miękkich, wykonanych z plastiku lub gąbek. Treningi nadal mają charakter zabawy. W wieku lat 8-9 dzieci rozpoczynają treningi z prawdziwą bronią.

Walka dzieci na metalowe florety może budzić u Ciebie pewne wątpliwości, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Nie ma się czym martwić, sprzęt szermierczy musi spełniać bardzo restrykcyjne normy. Materiał, z którego wykonany jest strój szermierczy, ma wytrzymałość pozwalającą zatrzymać pocisk wystrzelony z pistoletu! Oczywiście na początku zdarzają się siniaki, szybko jednak okazuje się, że mocne ciosy są bardziej widoczne, łatwiej zauważalne dla przeciwnika, a co za tym idzie mniej skuteczne. Twoje dziecko i jego koledzy, na pewno szybko z nich zrezygnują.

Kluby takie jak AZS AWF Wrocław wyposażają dzieci w w pełni profesjonalny sprzęt szermierczy. Większość klubów współfinansuje zakupy sprzętowe również na dalszych etapach, lub nagradza nim, zawodników za osiągane wyniki. W tym wieku rozpoczynają się też pierwsze turnieje. W Polsce organizowane są turnieje dziecięce, gdzie w jednej kategorii staruje ponad 100 zawodników (np. Challenge Wratislavia we Wrocławiu), ponadto nie wymagają kwalifikacji, dlatego dziecko może od razu, bez względu na poziom zaawansowania wystartować w wielkim, międzynarodowym turnieju - co jest  dla nich zawsze dużym przeżyciem. Oczywiście na tym etapie odbywają się także mniejsze zawody regionalne, dające dziecku możliwość rywalizacji w bardziej kameralnym 15-20 osobowym gronie.

Niewątpliwą zaletą szermierki, w odróżnieniu do pozostałych sportów walki, jest brak podziału na kategorie wagowe. Jedynym kryterium jest tutaj wiek dziecka. W tej dyscyplinie nie ma określonego „modelu mistrza”. To znaczy, że praktycznie nie przeprowadza się selekcji ze względu na określone cechy fizyczne dziecka. Na etapie seniorskim, w Mistrzostwach Świata czy na Igrzyskach Olimpijskich, rywalizują ze sobą zawodnicy bardzo wysocy i bardzo niscy, prawo i lewo ręczni, niekiedy ze sporą nadwagą oraz bardzo szczupli. Jedni nadrabiają sprytem lub silną psychiką, inni refleksem oraz sprawnością lub warunkami fizycznymi. Często okazuje się więc, że dzieci początkowo nie przejawiające szczególnych predyspozycji, osiągają wysokie wyniki w tym sporcie.

Jedno jest pewne, szermierka uczy samodyscypliny i samodzielności, przestrzegania zasad fairplay, myślenia strategicznego i szybkiego podejmowania decyzji, oraz pomimo swojej lateralnej specyfiki, bardzo pozytywnie wpływa na ogólną sprawność fizyczną dziecka.

Jedna dyscyplina, SZERMIERKA trzy konkurencje - SZABLA, SZPADA, FLORET

Konkurencje szermiercze różnią się między sobą rodzajem stosowanej broni oraz zasadami walki. W większości klubów, najmłodsi adepci fechtunku rozpoczynają swoją przygodę od floretu, który jest najlżejszy, a specyfika reguł tej konkurencji sprzyja opanowaniu podstaw działań szermierczych wykorzystywanych we wszystkich broniach. Floret był zresztą początkowo bronią treningową, a dopiero w późniejszym okresie stał się pełnoprawną bronią pojedynkową. Bardzo ogólnie zasady poszczególnych konkurencji wyglądają następująco:

Szpada – jest bronią kolną, punktowane są tylko trafienia zadane poprzez pchnięcia. Ważnym polem trafienia jest całe ciało zawodnika, od stopy do głowy. Punkt zdobywa zawodnik, który zada trafienie szybciej od przeciwnika – kto pierwszy ten lepszy.

Szabla – tutaj punktowane są trafienia zadane zarówno pchnięciem jak i cięciem, ale tylko od pasa w górę.  Ponadto obowiązują tutaj bardziej skomplikowane niż w szpadzie, zasady umowne. Nie wystarczy  wyprzedzić ruchu przeciwnika, pierwszeństwo mają natarcia i odpowiedzi.

Floret - podobnie jak w szpadzie, zaliczane są tylko pchnięcia ale wyłącznie w tułów. Nie będą więc punktowane trafienia w nogi, głowę czy ręce. Ponadto podobnie jak w szabli obowiązuje tu konwencja, a więc pierwszeństwo natarć i odpowiedzi.

O tym, którą z konkurencji będzie trenować Twoje dziecko, decydować będą z jednej strony jego predyspozycje, z drugiej zaś profil klubu. Większość klubów specjalizuje się w jednej lub dwóch broniach.

Ile to kosztuje?

Składki członkowskie w klubach szermierczych są bardzo zróżnicowane, i często uzależnione od tego co klub oferuje w zamian, jakie ma zaplecze sprzętowe, renomę oraz kwalifikacje i osiągnięcia trenerów. Dla przykładu, miesięczna opłata za treningi w klubie AZS AWF Wrocław to koszt około 150 zł. Jednak ceny w mniejszych klubach i miejscowościach mogą znacznie odbiegać od tej kwoty.

POPULARNE W DANEJ KATEGORII
A może szermierka?
01 kwiecień 2014
Twoje dziecko podziwia Zorro i Muszkieterów? Tutaj dowiesz się jak zrobić z niego szermierza! W jakim wieku zaczynać, jaki klub i rodzaj broni wybrać.
Chłopiec, który urodził się bez stopy - Pływak Igor
26 kwiecień 2014
Pływanie od rehabilitacji po sposób na życie, budowanie poczucia własnej wartości i siły. Rodzice, dla których nie ma barier.
Kiedy tata i mama ćwiczą, a dzieci się nudzą. Wiosenna gimnastyka dla juniorów
11 kwiecień 2014
Zabawy z gimnastyką podczas treningów rodziców
dodaj komentarz
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
FACEBOOK
FACEBOOK
TWITTER
W GÓRE
Copyright © 2014 by spokido.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja: pielecha.pl